Bydlení v mobilním domku není ostuda, ale trend posledních let

Proč si pořídit mobilní domek neboli mobilheim? Protože nabízí možnost, jak bydlet ve svém rychle a poměrně levně. Pokud však sníte o bydlení, které bude cestovat společně s vámi, pořiďte si karavan. Pojízdný dům sice umožňuje přesun na jiné místo, ale primárně není určen pro časté stěhování. V každém případě jde o zajímavou alternativu pro různé skupiny lidí. K mobilním domkům tíhnout mladé bezdětné rodiny i páry v důchodovém věku.

Kde se vzaly, tu se vzaly...

V České republice jsou mobilní domky vnímány spíše jako výdobytek poslední dekády, ve skutečnosti však jejich historie sahá poměrně daleko do minulosti. Světlo světa spatřily na přelomu 40. a 50. let v USA, kde tehdy bylo běžné pravidelné cestování za prací. Nutno podotknout, že karavany přeci jen nedosahovaly takových kvalit jako moderní mobilheimy, nicméně byly mobilnější. Ze Spojených států se specifický typ bydlení rozšířil přes oceán do Anglie, Holandska a následně do zbytku Evropy.

Bydlení bez stavebního povolení

V Česku se mobilní domky těší popularitě z několika důvodů. Jsou finančně dostupnější než klasické zděné domy a mnohdy představují jediné řešení v případě, kdy banka zamítne hypotéku. Další výhoda tkví v méně náročné administrativě. Potenciální zájemce o bydlení v mobilheimu si nemusí lámat hlavu s vyřizováním stavebního povolení – vystačí si s územním souhlasem s umístěním domu na pozemku.

Kompaktní komfort

Skutečně jsou mobilní domky plnohodnotným bydlením? V praxi záleží na tom, kolik jste za něj ochotni utratit. Jak útulné a dobře vybavené mohou mobilheimy být, se můžete přesvědčit na stránkách českého výrobce mobilnidomky.cz. Menší podlahovou plochu dostatečně vyvažuje kvalitní řemeslné provedení a stylové vybavení. Každopádně jde o bydlení, za které se stydět nebudete, a naopak si rádi pozvete návštěvu. Výsledná cena pak logicky závisí na stupni výbavy – celoroční mobilní domek se zateplenou fasádou, jež se příliš neliší od malé dřevostavby, je samozřejmě dražší než sezónní varianta.

Publikováno: 21. 05. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová