Jaká je ideální částka na pohodlný život?

Materiální bohatství a jeho vliv na naši spokojenost byly vždy záhadou lidského chování. Zajímavý průzkum provedený mezi tisíci respondentů z 36 zemí na 6 kontinentech odhalil různé perspektivy na to, kolik peněz je třeba k dosažení ideálního života bez omezení. Výsledky ukazují nejen na globální rozdíly, ale také na závislost na věku, bydlišti a osobních hodnotách.

Většina lidí se shodla na částce 10 milionů dolarů (240 milionů korun) jako na dostatečné sumě pro pohodlný život bez omezování. Tato částka by mohla zajistit finanční bezpečnost a komfort mnoha lidem po celém světě. Avšak americká populace přišla s překvapivě odlišnými názory. Podle nich by pro dosažení ideálního životního standardu bylo potřeba minimálně 100 milionů dolarů, což je více než dvojnásobek globálního průměru.

Američané, kteří v průzkumu tvořili 31 procent respondentů, zjevně odhalili vysoké ambice a touhu po nadměrném bohatství. Někteří dokonce vyjádřili přání vyhrát astronomickou sumu 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun) v loterii. Psychologové vysvětlují tyto vysoké odpovědi touhou po stále větších a větších materiálních ziskách, která je často zakořeněna v lidské povaze.

Zajímavým objevem je, že existují i lidé, jimž by stačilo mnohem méně než těchto vysokých částek. Země jako Indie, Rusko a Argentina ukázaly, že někteří občané by byli spokojeni s 1 milionem dolarů a méně (24 milionů korun a méně) pro dosažení pohodlného života. Tato odlišná perspektiva však nesouvisí s ekonomickou situací zemí, ale spíše s věkem a místem bydliště.

Podle autorů studie mají mladí lidé žijící ve městech tendenci mít vyšší nároky na život, úspěch a peníze. Zdá se, že v dnešní době existuje snaha směrem k udržitelnosti a osvobození se od neustálého honby za materiálním bohatstvím. Mnozí se začínají přiklánět k minimalismu a uvědomují si, že k naplnění svých životů potřebují mnohem méně, než by se dříve domnívali.

Tento průzkum ukazuje, že vnímání ideálního životního standardu je subjektivní a závisí na řadě faktorů, včetně osobních hodnot, kulturních vlivů a životního prostředí. Zatímco někteří sní o nekonečném bohatství, jiní nacházejí spokojenost v jednodušším a méně materiálně zaměřeném životním stylu.


Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Adéla Vránová