Dovolená bez obav: Jak předejít riziku vytopení bytu?

Při odchodu na dovolenou nebo na víkendový výlet si chceme hlavně užít volno. To poslední, s čím se toužíme zabývat, jsou starosti o náš byt. Mnohokrát se však neubráníme nepříjemným pocitům a obavám. Opravdu jsem vytáhl starou rychlovarnou konvici ze zásuvky? Jak jsem jen mohl zapomenout uzavřít přívod vody? Namísto pohody pak máme před očima katastrofické scénáře, že náš byt může kvůli technické závadě na spotřebiči vyhořet nebo že může prasknout jedna z vodovodních hadiček, jejichž výměnu už léta odkládáme, a nás bude doma čekat potopa. Nebezpečí, které číhají v bytě, není málo. Například vytopení vlastního nebo sousedova bytu zažilo již mnoho domácností. Podle Slovenské pojišťoven se škody na majetku v takových případech obvykle řádově pohybují v stovkách eur. Jde především o poškozenou malbu, zničené lustry, koberce či podlahy. Při větší havárii vedoucí ke zničení cenného vybavení bytu a věcí nás ale tento problém může vyjít podstatně dražší. Stačí jedna podobná domácí nehoda a úspory na další dovolenou jsou v háji. Do smíchu nebylo například majitelce pračky, jejíž prasklá zetlelá přívodní hadice dokázala během několika hodin vytopit dvě níže patra. Náhradu škod na majetku si tehdy nárokovali hned dvě domácnosti. Škoda se vyšplhala na bezmála 14 tisíc eur, protože voda mj znehodnotila nové domácí kino a cenný obraz.

Posviťte si na hadice pod umyvadlem

Lidé často ani netuší, v jakém stavu se hadice pod umyvadlem, dřezem, pračkou, zda myčkou nádobí v jejich bytě nacházejí. Vyrobeno z gumy nebo silikonu mají omezenou životnost, odborníci uvádějí pět až deset let. Záleží na prostředí a údržbě. Pokud se povrch hadičky naruší, například saponátem, při daných materiálech může prasknout i zcela nová hadice. I nerezový obal se může poškodit pod vlivem změn tlaku vody, stykem s chemickými prostředky nebo korozí.

Nové materiály by měly být odolnější

Je pak na zvážení, zda není lepší investovat do nových a bezpečných materiálů. Nedávno přišli na trh zcela nové vodovodní hadice vyrobené z nerezového vlnovce. Jsou ze speciální chirurgické oceli a vyrábějí se pomocí stejné technologie jako speciální bezpečnostní plynové hadice. Výhod mají hned několik. Oproti gumovým či silikonovým hadicím nejsou vodovodní hadice Flexirol náchylné na opotřebení materiálu, ani na poškození agresivními čisticími prostředky. Jsou přitom stejně pružné. Navíc jsou vybaveny bezpečnostními koncovkami, které neroztrhne tlak vody tak, jak se to často stává u gumových nebo silikonových hadicích, které mají lepené spoje. Hadice Flexirol vyrobené z vlnovce z chirurgické oceli bezpečně ochrání vaši domácnost před vytopením až během dvojnásobku životnosti budovy, tedy přes sto let. Tento argument působí dostatečně uklidňujícím dojmem. Kromě zubu času odolávají vodovodní hadice zejména tlaku. Všechny nově vyrobené hadičky musí odolávat tlaku 10 barů. Únavou či opotřebením materiálu gumových hadiček však tato schopnost klesá. V době, kdy je snížený odběr vody, tedy přes noc nebo během dovolené, tlak v potrubí stoupá. To je také hlavní důvod, proč hadice praskají většinou v noci nebo když nejsme doma. Především ve starších panelových domech může tlak dosáhnout až krajní hodnoty, a věkem ztrouchnivělé silikonovou či gumovou hadičku doslova roztrhnout.

Pozor na tuto tikající časovanou bombu

Základem klidné dovolené je mít dobře zabezpečený byt. Před odjezdem proto nelze podceňovat ani kontrolu vodovodních hadic. Pokud budete mít podezření na byť jen nejmenší poškození či narušení, neváhejte a hadičku ihned vyměňte. To hrozí zejména u těch starších s hliníkovým obalem. Jistotu však nemáme, ani když na pohled zvenku vše vypadá být v pořádku a povrch je neporušený. I pod nerezovým obalem se může skrývat ztvrdlá hadička a tikající časovaná bomba. Proto, dokud zamknete za sebou dveře vašeho domu či bytu při odchodu do práce nebo při odcestováním na dovolenou, zvažte, zda máte domácnost dobře zabezpečenou před nečekanou pohromou.

Publikováno: 14. 08. 2017

Kategorie: Bydlení

Autor: Tereza Horáková

Tagy: vytopení bytu