Jakou vybrat láhev na vodu, abyste snadno dodržela pitný režim?

Tělo se bez přísunu tekutin neobejde, ale protože jsme strašně zaneprázdnění, pitný režim nám často úplně vypadne z hlavy. Tělo nás pak na nedostatek tekutin upozorní únavou a bolestí hlavy. Možná si říkáte, že to není nic hrozného – energie se dá získat zpátky a bolehlav také přejde. Jenomže dlouhodobá dehydratace organismu vede k mnohem horším zdravotním potížím – dokonce i k onemocnění ledvin. Přitom stačí, když budete mít vždy po ruce láhev na vodu. Jakou vybrat?

Zaostřeno na materiály

Ještě než se pustíte do hledání láhve optimální velikosti, zamyslete se nad materiály, ze kterých se láhve na vodu vyrábí. V případě klasické PET lahve sice nehrozí kontaminace tekutiny chemickými sloučeninami, ale pro opakované použití je přesto nevhodná. Materiál je tenký, mačká se a ve vznikajících prasklinách se mohou usadit bakterie. Další možností je sklo. Skleněné láhve jsou zdravotně nezávadné, avšak poměrně těžké, a navíc se mohou poměrně snadno rozbít. Výrazně lehčí (ale i křehčí a dražší) je varianta z borosilikátového skla. Někteří výrobci nabízí, že v případě rozbití lahev bezplatně vymění. K dostání jsou také láhve kovové. Oproti skleněným u nich nehrozí rozbití, jsou lehčí a navíc jsou zdravotně nezávadné. Počítejte s vyšší pořizovací cenou, omezenější nabídkou designů a čas od času i specifickou kovovou pachutí, kterou někteří lidé bytostně nesnáší.

Seznamte se s tritanem, materiálem budoucnosti

Závěr patří těm nejlepším – a mezi materiály, které se využívají při výrobě láhví na vodu, je v současnosti králem tritan. Vysoce kvalitní směs neobsahuje zdraví škodlivou složku BPA, jež může vést k rozvoji alergií, hormonálních změn i rakovinovému bujení. Mezi další výhody patří ryze rostlinný původ, nízká hmotnost a fakt, že při recyklaci nedochází k produkci škodlivých toxinů. Svou novou láhev tritan značky Eastman Chemical Company (patří k nejlepším ve své třídě) najdete na mancaveshop.cz.

Publikováno: 19. 09. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová